AT89C2051-24PU Atmel Microcontroller
  • 2026-05-08T12:41:51
The AT89C2051-24PU is a low-voltage, high-performance 8-bit microcontroller with 2KB of Flash program memory, manufactured by Microchip Technology. Based on the 8051 instruction set, it features 128 bytes of RAM, 15 programmable I/O lines, two 16-bit timers, and supports up to 24MHz operation in a 20-pin DIP package. Key Features and Specifications:Core: 8051 compatible architecture. Memory: 2 KB Flash (reprogrammable), 128 bytes Internal RAM. Operating Speed: Up to 24 MHz.I/O Pins: 15 programmable I/O lines.Peripherals: Two 16-bit Timer/Counters, 6 Interrupt Sources, Analog Comparator.Operating Voltage: 4.0V to 5.5V.Package: 20-pin PDIP (DIP-20). Power Saving Modes: Idle and Power-down modes.